What Is a Church Community?
Loading.....

The video player could not be built.

Do you want to chat with a missionary?

We are happy to answer any questions you may have. Start a chat or call us at 1-888-537-6600.

Hi I'm Eva

Hi! I am a Young Single Adult from the Czech Republic. I love my life and people around me :) I am a Mormon!

About Me

Hi everyone! My name is Eva, and I'm a young single adult from the Czech Republic. I'm a convert and I was baptized two years ago when I was eighteen years old. I'm currently serving in the England London Mission :) I just love life and to be a part of the LDS church! Ahoj všichni! Jmenuji se Eva a jsem mladá svobodná dospělá z České Republiky. Byla jsem pokřtěna do církve před dvěma lety, když mi bylo čerstvých osmnáct let. Momentálně jedu sloužit církevní misii do Anglie-London mission :) Ve zkratce mám prostě ráda život a to, že můžu být součástí Církve Ježíše Krista Svatých Posledních Dní!

Why I am a Mormon

I hadn't known anything about the LDS church before I first met missionaries. However, during my first conversation with them I felt something in my heart (yeah, it was my first experience with the Holy Ghost!) and I totally knew that every single word the missionaries were talking to me is true. Than we had meetings and after 5 months I got baptised. Today I truly know that the decision to got baptised was the best decision I have ever made. Through faith, prayer and scripture study I found the church and the Book of Mormon is true. Předtím, než jsem poprvé potkala misionáře, jsem o Církvi Ježíše Krista Svatých Posledních dní nevěděla vůbec nic. Avšak během mojí první konverzace s misionáři jsem cítila něco ve svém srdci (ano, teď vím, že to byl první vliv Ducha Svatého, který na mě působil) a hned jsem si byla jistá, že všechno, co mi říkají, je pravdivé. Následně mě začali učit lekce a po pěti měsících jsem se nechala pokřtít. Dnes mohu s upřímným srdcem říct, že to rozhodnutí, ohledně křtu, bylo zatím nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělala. Skrze víru, modlitbu a studium písem jsem zjistila, že tato církev a také Kniha Mormonova jsou pravdivé.

How I live my faith

My calling in the church was to teach young women between the age 12 to 18 and I was also a visiting teacher. Moje povolání v církvi bylo učit mladé ženy ve věku od 12 do 18 let a taky jsem vykonávala povolání navštvěující učitelky.